Siirry sisältöön
Kategoriat UutinenTeemat Humanitaarinen apuKirjoitettu

”Sodan äänet ympäröivät meidät” – Fidan työntekijät seuraavat läheltä Itä-Kongon kiristynyttä tilannetta

Kirsi Koski-Kujala
Pakolaisleirin valkoisia telttoja, etualalla kolme kongolaista lasta.

Fida on käynnistänyt hätäapukeräyksen Kongon demokraattisen tasavallan humanitaarisen kriisin vuoksi ja valmistautuu auttamaan taisteluja paenneita ihmisiä.

Itä-Kongossa pitkään jatkunut aseellinen konflikti kapinallisryhmä M23:n ja Kongon armeijan välillä on edennyt nopeasti miljoonakaupunki Goman lähistölle.

Elina Lehikoinen vastaa puheluun Ruandasta, jonne hän ja hänen kollegansa Katja Köykkä ja Adam Sorila evakuoituivat torstaiaamuna kiireellisesti Goman kaupungista.

Vielä tiistaina jyväskyläläinen Lehikoinen vieraili Bushagaran pakolaisleirillä Itä-Kongossa osana työtään humanitaarisen avun koordinaattorina. Tämä maan sisäisten pakolaisten leiri on tarjonnut kodin yli 18 000 ihmiselle, joista suurin osa on naisia ja lapsia.

Mistään ei voinut päätellä, että 48 tuntia myöhemmin leirin keskellä räjähtää pommi ja nämä ihmiset pakenevat henkensä edestä

– Vierailin naisten turvatilassa, juttelin heidän kanssaan ja kyselin, miten työmme on heitä auttanut. Naiset valmistivat saippuaa ja vierailimme lasten tilassa, jossa ilo ja leikki täyttivät ilmapiirin. Mistään ei olisi voinut päätellä, että 48 tuntia myöhemmin leirin keskellä räjähtää pommi ja kaikki nämä ihmiset joutuvat pakenemaan henkensä edestä, Lehikoinen kuvailee järkyttyneenä.

Lehikoinen asuu Burundissa, mutta matkustaa säännöllisesti Kongon puolella Fidan työalueella. Tämän viikon työmatkalle lähdettäessä Itä-Kongon tilanne tiedettiin erittäin jännittyneeksi.

Torstaiaamu kuitenkin alkoi rauhallisena. Fidan kongolaiset työntekijät suuntasivat normaalisti työpisteisiinsä pakolaisleireillä, ja Lehikoinen aloitti tilannekatsauksen paikallisen tiimin kanssa.

Kriisi eskaloitui nopeasti: jo kymmenen maissa aamulla Goman läheltä alkoi tulvia viestejä taisteluista, ja suomalaiset työntekijät evakuoitiin kiireellisesti Ruandaan. Paikalliset työntekijät suuntasivat turvallisuusohjeiden mukaisesti koteihinsa, ja Goman asukkaille laskeutui pelon ilmapiiri.
– Taistelujen äänet kuuluivat jo Goman kaupungin alueelle, mikä tarkoittaa, että kapinallisjoukot ovat päässeet lähemmäksi kuin aiemmin. Ruandassakin yöllä kuulimme aseiden ja pommien ääniä Kivujärven takaa. Huoli kongolaisten puolesta on valtava, Lehikoinen kertoo.

Alueen humanitaarinen tilanne on kriittinen

Itä-Kongon humanitaarinen tilanne on jo pitkään ollut katastrofaalinen, ja nyt se pahenee entisestään.
– Tämä ajaa jo valmiiksi ahtaalla elävät ihmiset yhä vaikeampaan tilanteeseen. Apua tarvitaan kipeästi, ja se menee perille – olen nähnyt sen omakohtaisesti työskennellessäni pakolaisten parissa. Jokainen euro merkitsee, Lehikoinen sanoo.

Fida on toiminut Kongossa pakolaisten parissa vuodesta 2008, yhtenä harvoista suomalaisjärjestöistä. Tuen piirissä on muun muassa pakolaisleirejä ja kouluja. Fida valmistautuu tarjoamaan konfliktia paenneille hätäapua, kuten ruokaa, suojaa ja psykososiaalista tukea.

Fidan ohjelmissa Goman alueella työskentelee 33 kongolaista työntekijää, ja järjestö pitää heihin tiiviisti yhteyttä tarjoten tarvittaessa tukea. Fidan paikallinen kumppanijärjestö Kongossa on CEPAC-helluntaikirkko.

YK:n pakolaisjärjestö raportoi maanantaina, että yli 237 000 ihmistä on joutunut pakenemaan kotiseudultaan Itä-Kongon taistelujen vuoksi vain tämän vuoden aikana.

KUVA: Kuva Fidan tukemalta Mugungan IDP-leiriltä, joka joutui M23-ryhmän valtaamaksi. Korjattu aiempaa kuvatekstiä, tämä kuva on Mugungasta, ei Bushagarasta, kuten tekstissä aiemmin luki.

Lue lisää

Uusimmat ajankohtaiset sisällöt

Kategoriat Uutinen
Lue lisää

Fida Roba sai raikkaan ilmeen – suosikkimyymälä uudistui

Uusi ilme, tuttu tunnelma. Fida Roba uudistui remontissa, joka tuo suositun myymälän parhaat puolet esille.
Kategoriat Artikkeli
Nainen kantaa vettä hiekkatiellä Kongossa.
Lue lisää

Seksuaalinen väkivalta yltyy konfliktin keskellä Kongossa

Vaikka aseet hetkeksi vaikenisivat Kongossa, sodan jäljet eivät katoa – Yksi pahimmista uhista on konfliktin synnyttämä seksuaalinen väkivalta.
Kategoriat Uutinen
Pakolaisleirin valkoisten telttojen välissä roikkuu värikkäitä pyykkejä.
Lue lisää

”Paniikki leviää Itä-Kongossa” – Fida evakuoi työntekijänsä Kongosta

Itä-Kongossa riehuvat taistelut tulivat Goman liepeille nopeasti. Fida evakuoi tänään suomalaiset työntekijänsä Kongosta, kun turvallisuustilanne…