Viisi vuotta sitten alkanut työ sodan keskellä elävien jemeniläisten auttamiseksi on saanut uuden rahoituksen ja jatkuu lähes vuoden tauon jälkeen.
Jemenin humanitaarinen tilanne on heikentynyt vuosi vuodelta vuonna alkaneen 2014 sisällissodan jälkeen.
Noin 17 miljoonaa ihmistä kamppailee yhä nälän kanssa*, ja maa kärsii vakavasta vedenpuutteesta sekä puutteellisista käymälä- ja hygieniaolosuhteista.
YK:n mukaan yli 19 miljoonaa jemeniläistä tarvitsee humanitaarista apua.* Määrä on kasvanut jopa yli miljoonalla viime vuodesta.
Ulkoministeriö myönsi Fidalle 690 000 euron suuruisen avustuksen Jemenin työn jatkamiseksi vuonna 2025. Työn painopisteitä ovat ruokaturvan vahvistaminen, veden ja sanitaation parantaminen sekä psykososiaalinen tuki.
Myös Fidan lahjoittajat antoivat tärkeän tukensa vuoden 2024 lopulla järjestetyssä keräyksessä. Avustusten ansiosta lähes vuoden ajan tauolla ollut työ pääsi jatkumaan.
Ruoka-apu vähentää ihmiskauppaa
Fida toimittaa ruoka-apua erityisen haavoittuvassa asemassa oleville perheille ja tukee ruokaturvaa myös kouluttamalla ihmisiä maanviljelyn perustaitoihin.
– Avun kohteena ovat esimerkiksi yksinhuoltajaäidit tai perheet, joissa on vammaisia jäseniä. Naiset ja lapset ovat konfliktialueilla erityisen alttiita väkivallalle ja ihmiskaupalle. Kun perheiden perustarpeet, kuten ruoka, turvataan, ihmiskaupan riski vähenee merkittävästi, kertoo Fidan humanitaarisen avun päällikkö Maija Saarni.
Ruokajakelu tuo konkreettista helpotusta perheille, jotka kamppailevat päivittäisen selviytymisen kanssa. Asma**, viiden lapsen äiti, joutui pakenemaan perheineen kotiseudultaan Sanaan alueelta. Pakolaisuus toi mukanaan epävarmuutta ja huolta toimeentulosta.
Työn löytäminen oli aluksi vaikeaa, mutta lopulta Asma sai peltotyötä läheisessä kylässä. Hän tarttui myös satunnaisiin töihin, jotta voisi kustantaa lastensa koulutarvikkeet. Köyhissä perheissä koulun keskeyttäminen on yleistä.
– Olen kärsinyt paljon. Olen joutunut laiminlyömään kotia ja lapsia, jotta perheemme selviäisi. Mutta nyt olen elävä esimerkki siitä, että muutos on mahdollinen. Pääsimme mukaan ruokaohjelmaan, ja se kevensi harteillani ollutta taakkaa. Kiitos!
Tukea mielenterveyden vahvistamiseksi
Pitkittynyt kriisi on jättänyt syviä jälkiä jemeniläisten henkiseen hyvinvointiin. WHO:n mukaan joka neljäs jemeniläinen kärsii traumoista tai vakavasta stressistä, mutta mielenterveyspalveluita on saatavilla vain kahdelle prosentille väestöstä.
Fidan tukemana paikallinen kumppanijärjestö järjestää sekä aikuisille että lapsille psykososiaalisen tuen ryhmiä. Niissä opetellaan ymmärtämään mielen hyvinvointia, tunnistamaan haasteita ja vahvistamaan arjessa jaksamista konkreettisin keinoin.
– On suuri ilo saada Fida kumppaniksemme! He ovat tukeneet meitä lämpimästi ja asiantuntevasti, kun olemme kohdanneet työn haasteita tällä alueella. Fidan tuki on vahvistanut työtämme ja antanut meille mahdollisuuden vaikuttaa jemeneihin positiivisella ja elämää muuttavalla tavalla, kertoo **Megan, Fidan paikallisen kumppanijärjestön hankekoordinaattori.
Toivoa paremmasta huomisesta
Jemeniläisten unelmat eivät eroa muista: he toivovat lapsilleen onnellista ja tervettä elämää sekä rauhaa ja hyvinvointia kotimaahansa. Fida haluaa olla mukana toteuttamassa näitä unelmia – askel kerrallaan.
– Arvostaisimme rukoustukeanne sen puolesta, että todellinen rauha ja kestävä vakaus voisivat viimein saapua tälle alueelle, Megan välittää toiveensa työn suomalaisille tukijoille.
* Lähteet: https://www.wfpusa.org/countries/yemen/ ja https://www.unocha.org/yemen
**Turvallisuussyistä emme julkaise henkilön koko nimeä