Siirry sisältöön

Kategoriat UutinenTeemat Humanitaarinen apu, LahjoittaminenKirjoitettu

Fida käynnisti hätäapukeräyksen Venezuelan maanjäristysten uhreille

Särkynyt lasi maassa.

Voimakkaiden maanjäristysten sarja on aiheuttanut laajaa tuhoa Venezuelassa. Rakennuksia on sortunut, tuhannet ihmiset ovat menettäneet kotinsa ja yli 1 500 ihmistä on saanut surmansa. Pelastustyöt jatkuvat. Valmiiksi vaikeassa humanitaarisessa tilanteessa elävä maa tarvitsee nyt kiireellisesti kansainvälistä apua.

Fida on ryhtynyt auttamaan ihmisiä Venezuelassa.

Fida on myöntänyt katastrofirahastostaan 20 000 euroa avustukseen, ja käynnistänyt hätäapukeräyksen tukeakseen maanjäristyksestä kärsiviä ihmisiä yhteistyössä paikallisen yhteistyöjärjestön kanssa.

Apua kohdennetaan aina humanitaarisen kriisin ensivaiheessa kaikkein kiireellisimpiin tarpeisiin, kuten ruokaan, puhtaaseen veteen, hygieniatarvikkeisiin, väliaikaiseen suojaan ja muuhun välttämättömään hätäapuun. Tarkemmat avuntarpeet selviävät, kun tilanteesta saadaan lisää tietoa.

– Paikalliset järjestöt ja seurakunnat ovat katastrofin keskellä ensimmäisten auttajien joukossa. Ne tuntevat yhteisönsä ja tavoittavat nopeasti kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevat ihmiset. Yhdessä kumppaneidemme kanssa voimme välittää apua sinne, missä sitä juuri nyt eniten tarvitaan, sanoo Fidan humanitaarisen avun päällikkö Maija Saarni.

Fidan paikallinen kumppanijärjestö on ollut Venezuelan pääkaupungin Caracasin alueella selvittämässä tuhoja:

– Suurin osa rakennuksista on vaurioitunut, ja ihmiset pelkäävät palata koteihinsa, kertovat järjestön työntekijät.

He kertoivat ensimmäisten päivien aikana jakaneensa yli 1 200 lämmintä ateriaa. 60:lle kotinsa menettäneelle perheelle on tarjottu suojaa sekä ruokaa.

Venezuela on kärsinyt jo vuosien ajan syvästä taloudellisesta ja humanitaarisesta kriisistä.

Jokainen lahja auttaa toimittamaan elintärkeää hätäapua maanjäristyksestä kärsiville perheille.

Uutista päivitetty 30.6.2026.


Lahjoita Venezuelan hätäapukeräykseen ja ole mukana tuomassa toivoa katastrofin keskelle!

Voit lahjoittaa myös:

  • Haluamasi summan MobilePaylla numeroon 36226.
  • 25 € tekstaamalla Apu25 numeroon 16155.

Rahankeräyslupa: RA/2021/1532

Kuvituskuva, Andre Onegin, iStock

Lue lisää

Uusimmat ajankohtaiset sisällöt

Kategoriat Uutinen
Kenialaisen koulun hiekkaisella piha-alueella oppilaat leikkimässä, atualalla opettaja työntää oppilasta pyörätuolissa.
Lue lisää

Aalto-yliopiston opiskelijat ja Fida toteuttavat Keniaan esteettömän leikkipaikan vammaisille lapsille

Inclusive Play -hankkeessa suunnitellaan esteetön leikkipaikka, joka soveltuu myös vammaisille lapsille. Suunnitelma yhdistää oppimisen, leikin sekä osallisuuden.
Kategoriat Uutinen
satoja erivärisiä kudottuja pipoja
Lue lisää

Yli 6 000 vauvanpipoa neulottu kriisialueiden lapsille

Fidan vuosittaisessa Eväät elämään -kampanjassa on tänä vuonna tehty hyvää myös käsillä. Toivon lanka -tempauksessa on neulottu pipoja kriisialueiden vauvoille käsityövaikuttaja Marita Paasosen ohjeella.
Kategoriat Henkilötarina
Vasemmalla tyttö valkoisessa koulupuvussa, oikealla opettaja.
Lue lisää

Tiellä johtajaksi – Mercyn tarina

18-vuotias Mercy Kiiza osallistui Fidan tukemaan työpajaan ja innostui auttamaan yhteisönsä tyttöjä. Nyt hän toimii vertaistukijana ja haastaa käsityksiä siitä, mitä tytöt voivat saavuttaa.