Siirry sisältöön
Kategoriat TiedoteTeemat KehitysyhteistyöKirjoitettu

Fida selvitti väärinkäytöksen Tangan vammaishankkeessa

Suurennuslasi nojaa paperikasaan.

Fidan tansanialainen kumppanikirkko irtisanoi kaksi työntekijäänsä epäiltynä vilpillisestä toiminnasta.

Fidan kehitysyhteistyön kumppani Tansaniassa on Free Pentecostal Church of Tanzania (FPCT) -helluntaikirkko. Kirkko myös toimii työnantajana kehitysyhteistyön maaohjelman tansanialaisille työntekijöille.
Toukokuussa 2023 Fida sai FPCT:ltä tiedon, että kirkko on epäluottamuksen vuoksi pidättänyt työtehtävistään Tangan alueella toimivasta vammaishankkeesta vastaavan henkilön. Muun henkilökunnan ilmoitusten perusteella oli syytä epäillä henkilön toimineen tehtävässään vilpillisesti.
FPCT aloitti heti sisäisen selvityksen työntekijän toimista. Selvityksen myötä paljastui, että on syytä epäillä kyseisen työntekijän ja toisen hankkeessa työskennelleen henkilön kavaltaneen 4 000 euroa hankkeen varoja väärentämällä raportteja ja tositteita. Kirkko irtisanoi heidät.
Tansanian maaohjelman päärahoittaja on Suomen ulkoministeriö. Fida teki Ulkoministeriölle selvityksen tapauksesta ja keskeytti hankkeen maksatukset.
Hiljattain Ulkoministeriö antoi tapauksesta päätöksensä, että 4000 euroa on palautettava ministeriölle ja Tangan vammaishankkeen toiminnot voivat jatkua normaalisti.

Taloushallintoa tehostettu

Kaikissa Fidan kehitysyhteistyöohjelmissa kumppanilla ja henkilöstöllä on velvollisuus ilmoittaa väärinkäyttöepäilyistä viipymättä. Fidan Itä-Afrikan ohjelmapäällikkö Paula Konttinen arvioi, että FPCT on toiminut tapauksessa luottamuksen arvoisesti.
– Se ilmoitti asiasta heti, antoi ajanmukaista tietoa tilanteesta ja ryhtyi toimenpiteisiin, osoittaen sitoutumisensa vastuullisuuteen, Konttinen sanoo.
Fidan kehitysyhteistyön maaohjelma käsittää Tansaniassa kaikkiaan kuusi työaluetta ja sen vuosibudjetti on kokonaisuudessaan 851 000 euroa.
Tangan tapauksen johdosta Fida on tehostanut Tansanian maaohjelman valvontaa. Kuluneena vuonna maaohjelman henkilökunta on saanut myös lisäkoulutusta taloushallinnosta.

Lisätietoja:
Itä-Afrikan ohjelmapäällikkö Paula Konttinen, paula.konttinen@fida.fi

Lue lisää

Uusimmat ajankohtaiset sisällöt

Kategoriat Uutinen
Kolme lasta kurkkaa saviseinäisen koulun oviaukosta.
Lue lisää

Nenäpäivä-säätiö lopettaa toimintansa 

Vajaa parisenkymmentä vuotta sitten Suomeen rantautunut Nenäpäivä-keräys päättyy Nenäpäivä-säätiön lopettaessa toimintansa.
Kategoriat Henkilötarina
Kuski antaa laatikon asiakkaalle. Takana pakettiauto
Lue lisää

Sivarista Fidan palvelukseen

Antton Muikkula on kokenut työnsä Fidan noutopalvelun kuskina kutsumuksen asiaksi. Fidan kautta hänelle avautui paitsi mielekäs työ, myös jotain paljon henkilökohtaisempaa.
Kategoriat Vetoomus
Allekirjoita vetoomus. Kongolainen tyttö persikanvärisessä paidassa. Silmille on sidottu huivi, jossa lukee stop.
Lue lisää

Allekirjoita vetoomus, älä sulje silmiäsi Kongon hädältä!

Fida on käynnistänyt vetoomuskampanjan Kongon demokraattisen tasavallan kriisin ratkaisemiseksi. Kampanjassa vaaditaan toimia erityisesti naisten ja lasten suojelemiseksi väkivallalta.