Siirry sisältöön
Kategoriat UutinenTeemat Lahjoittaminen, YleistäKirjoitettu

Yli 6 000 vauvanpipoa neulottu kriisialueiden lapsille

Fida International
satoja erivärisiä kudottuja pipoja

Fidan vuosittaisessa Eväät elämään -kampanjassa on tänä vuonna tehty hyvää myös käsillä. Toivon lanka -tempauksessa on neulottu pipoja kriisialueiden vauvoille käsityövaikuttaja Marita Paasosen ohjeella.

Fidan myymälöihin ja toimistolle toimitettuja pipoja on kertynyt tähän mennessä jo yli 6 000 kappaletta.

Tempaukseen on osallistunut neulojia ympäri Suomen. Pipojen lisäksi lahjoituksina on saatu muun muassa 140 paria erikokoisia villasukkia ja lähes 40 paria lapasia. Pipojen mukana on saapunut myös koskettavia ja rohkaisevia terveisiä neulojilta.

– Ensimmäinen erä pipoja lähtee tässä kuussa lähettiemme mukana Ukrainaan lämmittämään pieniä päitä ja välittämään äideille viestiä siitä, etteivät he ole yksin. Marraskuussa erä pipoja lähtee Nepaliin alueelle, jossa perheet elävät hätämajoituksessa massiivisen tulvan jäljiltä. Nepalin vuoristoseuduilla on tähän vuodenaikaan koleaa, joten pipot tulevat tarpeeseen, kertoo kampanjasta vastaava Marjut Vehosmaa.

Jyväskylän helluntaiseurakunnan lähetyspiiri tarttui puikkoihin ja neuloi 15 hengen voimin lähes 200 pipoa.

– Käsillä tekeminen on meille luonteva tapa osallistua lähetystyöhön. Neulomalla olemme saaneet auttaa lähimmäisiämme, iloitsee Birgitta Pöyhönen.

– Rukoilemme, että pipot lämmittävät pieniä päitä ja äitien mieltä. Olette arvokkaita. Jumala näkee hätänne ja pitää teistä huolen.

Fida kiittää kaikkia innokkaita neulojia suuresta vaivannäöstä!

pipoja pinossa

Lue lisää

Uusimmat ajankohtaiset sisällöt

Kategoriat Tapahtuma
Poika kirjoittaa liitutaululle selin kameraan nähden.
Lue lisää

Webinaari: Kuka maksaa oppirahat?

Fidan webinaari pureutuu oppimisen kriisiin ja vähenevään kehitysrahoitukseen.
Kategoriat Uutinen
Lue lisää

Nälkäkriisi syvenee Myanmarissa: ”Nälkä sattuu vatsaan, enkä jaksa keskittyä oppitunnilla.”

Miten Myanmarin pitkittynyt kriisi näkyy lasten arjessa? Kysyimme sitä lapsilta itseltään. Yhä useampi lähtee kouluun…
Kategoriat Henkilötarina
Mies valkoisessa t-paidassa katsoo horisonttiin lintukiikarit kädessä.
Lue lisää

Kiikarit kaulassa kohti uutta

Fidan toiminnanjohtajan tehtävät vaihtuvat lintukiikareihin, kun Harri Hakola jää eläkkeelle. Takana on vuosikymmenten ura kansainvälisessä työssä, edessä elämä, jolle hän ei ole tehnyt tarkkoja suunnitelmia.