Siirry sisältöön
Kategoriat UutinenTeemat Humanitaarinen apuKirjoitettu

Fida myöntää 15 000 eurolla hätäapua Gazan asukkaille

Kolme miestä pakkaa avustustavaroita.

Humanitaarinen apu ohjataan perille Gazassa toimivan Palestiinan raamattuseuran kautta.

Fida myöntää katastrofikassastaan 15 000 euroa tukea Palestiinan raamattuseuran tekemään avustustyöhön Gazassa.
Fida ja Palestiinan raamattuseura (PBS) tekivät aikoinaan yli kymmenen vuotta yhdessä kehitysyhteistyötä Gazan ja Länsirannan alueilla. Fidan hankkeet loppuivat Suomen valtion kehitysyhteistyöleikkauksiin vuosina 2015-2016.

Gazassa toimiva PBS:n toimipiste avustaa nyt ihmisiä humanitaarisen hätätilan keskellä. Järjestö on tottunut toimimaan haastavissa oloissa. Tämän hetken tilanne on kuitenkin katastrofaalinen, viestittää Palestiinan raamattuseuran johtaja. Järjestön Gazan toimisto tuhoutui ja sen henkilökunta on äärimmäisen paineen alla.
– Tuho Gazassa on totaalista. Gazan kaupunki on raunioina. Jopa satoja tuhansia asukkaita pohjoisesta on joutunut jättämään kotinsa, hän kuvailee.

PBS on tehnyt vuosien ajan työtä Gazassa. Nyt sen kriisiaputiimi auttaa kotinsa menettäneitä perheitä, jotka piilottelevat muun muassa paikallisten kirkkojen tiloissa.

– Gazan kristitystä vähemmistöstä moni on menettänyt kotinsa. Noin tuhannen kristityn yhteisö on asettunut asumaan paikallisten kirkkojen tiloihin. Heillä ei ole mitään paikkaa, minne paeta. Eräs majoitusalue sai hiljattain osuman, ja 18 siellä asunutta kuoli.

– Ihmisillä ei ole talvivaatteita, kaupat eivät enää toimi. Ruoka käy jo vähiin, hän luettelee.
– Mutta me autamme. Pyydän muistamaan meitä rukouksin!

Fidan tuella PBS jakaa suojamajoituksessa asuville välttämättömiä perustarvikkeita, kuten ruokaa ja vilttejä.

Kuva (PBS): Avustustiimi pakkaa ruokapaketteja hätämajoituksessa asuville

Lue lisää

Uusimmat ajankohtaiset sisällöt

Kategoriat Artikkeli
Ukrainasta paennut äiti pitää sylissään lasta tumman taustan edessä.
Lue lisää

Rukouksena rauhallinen taivas

Jokainen äiti Ukrainassa toivoo, että taivas pysyisi rauhallisena. Ukrainassa vanhemmat kasvattavat lapsiaan droonien, rakettien ja pommitusten alla. Fida tukee kriisin keskellä eläviä perheitä, jotta he jaksaisivat arjessa.
Kategoriat Blogi
Fida Ruoholahti
Lue lisää

Kirpparikierros Fidan myymälöissä

Pääkaupunkiseudun Fida-myymälät ovat helposti saavutettavissa niin julkisilla kuin autolla
Kategoriat Artikkeli
Oppilas istuu pulpetin ääressä, edessään pöydällä auki kirjoja.
Lue lisää

Merkittäviä tuloksia kehitysyhteistyössä: omavaraisuus vahvistuu

Usein kuulee sanottavan, että apu menee kankkulan kaivoon. Ugandan Bidibidissä tulokset kertovat kuitenkin toista: neljässä vuodessa tuhannet ihmiset ovat saaneet koulutusta, toimeentuloa ja uutta toivoa. Riippuvuus ulkopuolisesta avusta on vähentynyt merkittävästi.