Siirry sisältöön
Kategoriat TapahtumaTeemat Lähetystyö, YleistäKirjoitettu

Tellus-lähetyskonferenssi Seinäjoella maaliskuussa

Fida International
Tellus-lähetyskonferenssi Seinäjoella

Kevät 2026 tuo Seinäjoelle odotetun tapahtuman, kun Tellus-lähetyskonferenssi kokoaa yhteen lähetystyöstä innostuneet 20.–22. maaliskuuta. Seinäjoen helluntaiseurakunta täyttyy rukouksesta, lähetysaiheisesta opetuksesta ja puhuttelevista puheenvuoroista. 

Suomen helluntailikkeen jokavuotinen lähetyskonferenssi Tellus piti viime vuonna taukoa helluntailiikkeen GO&Make-maailmankonferenssin vuoksi. Nyt Tellus järjestetään jälleen yhteistyössä helluntailiikkeen järjestöjen kesken.

Tämän kevään teema, Yksi askel, kutsuu ottamaan rohkeasti seuraavan askeleen kutsussa. Jeesus itse lähettää meidät liikkeelle ja kulkee edellämme, valaisten tietä. 

Rohkeita esimerkkejä arabi- ja muslimimaailmasta

Yksi tapahtuman pääpuhujista on lähetystyöntekijä, opettaja ja kirjailija Dick Brogden, joka vieraili Telluksessa myös vuonna 2014. Keniassa lähettilapsena kasvanut Brogden on palvellut arabien ja muslimien parissa vuodesta 1992 alkaen muun muassa Mauritaniassa, Sudanissa ja Egyptissä. Viime vuosina hän ja hänen puolisonsa Jennifer ovat keskittyneet työhön Saudi-Arabiassa. 

Dick ja Jennifer Brogden ovat perustaneet Live Dead -järjestön, joka rohkaisee uhrautuvaan lähetystyöhön saavuttamattomien kansojen parissa. Brogden on myös johtanut hankkeita, jotka tukevat yrittäjyyttä ja opetuslapseuttamista arabimaissa. Hänen kirjansa ovat inspiroineet lukijoita eri puolilla maailmaa syventymään rukoukseen ja toteuttamaan omaa kutsumustaan. 

Fidan apulaistoiminnanjohtaja Jyrki Palmi tapasi Dick Brogdenin lokakuussa lähetysjohtajien tapahtumassa Minnesotassa. Palmi kuvaa Brogdenia motivoivaksi puhujaksi, josta huokuu henkilökohtainen palo lähetystyöhön. 

– Innostuin suuresti käytännön esimerkeistä, joita Dick nosti esiin. Olen iloinen, että hänet saadaan Suomeen ja toivon, että hän jakaa meille tutulla linjallaan rohkeasti näkyä saavuttamattomista kansoista. 

– Uskon, että tästä Tellus-tapahtumasta tulee strategisesti tärkeä konferenssi, jossa luodaan uutta suuntaa tulevaisuuden lähetystyölle, Palmi sanoo. Hänen mukaansa tavoitteena on pysähtyä lähetystyön äärelle ja rohkaista ottamaan uskon askelia omassa elämässä. 

Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Fida, Avainmedia, Iso Kirja -opisto, Suomen Helluntaikirkko ja Seinäjoen helluntaiseurakunta. 

Tule mukaan Tellus-konferenssiin!

Tellus-lähetyskonferenssi 20.–22.3.2026, Seinäjoki. Tapahtuma on kaikille maksuton.

Lue lisää

Uusimmat ajankohtaiset sisällöt

Kategoriat Artikkeli
Fidan ja kumppanikirkon työntekijät tapaavat Kalemien kylän asukkaita.
Lue lisää

Näin muutosta mitataan – monitorointi todentaa, että apu menee perille

Miten kehitysyhteistyön aikaansaamaa muutosta voidaan mitata luotettavasti?
Kategoriat Artikkeli
Kenialaisia poikia pelaamassa jalkapalloa Kawangwaren slummissa.
Lue lisää

Maisha Poa: Siistiä elämää jo 17 vuotta

Nairobissa sijaitseva Maisha Poa -keskus on tarjonnut turvaa ja uuden alun kadulle joutuneille lapsille jo 17 vuoden ajan. Nimensä mukaisesti hyvä, siisti elämä on tullut todeksi tuhansille.
Kategoriat Uutinen
Piirroskuva Jeesus ja lapset.
Lue lisää

Uusi Lahjoita lounaasi -kampanja käynnistyy lähetystyön hyväksi

Fidan uusi Lahjoita lounaasi -kampanja kutsuu jokaista kristittyä lahjoittamaan vähintään yhden lounaansa verran, jotta jokainen ihminen voisi kuulla rakastavasta Jumalasta.