Siirry sisältöön

Fidan sidosryhmät

Seuraavat toimijat: Fida Bisnestiimi, Fida Health Promotion, Juutalaistyö, Simply Mobilizing, Vamos, Yhdelle Vähimmistä

4 tyttöä

Missioteltan Fidan sidosryhmien vastaavat:

  1. Tutustu omiin vastuisiisi osaston vastaavana
  2. Lue alta osaston vastaavan ja vapaaehtoistesi edut
  3. Ilmoittaudu (osaston vastaavana) Missiotelttaan  TÄSTÄ su 12.4. mennessä.
  4. Kerää vapaaehtoisesi ja ilmoita heidät TÄSTÄ  29.5. mennessä.

Vastuut ja edut

Esittelypisteen vastaavan vastuut

Ennen konffaa

  • Ilmoita itsesi 12.4 mennessä linkistä.
  • Suunnittelet ja toteutat itse tai vapaaehtoistesi kanssa esittelypisteen (pohdi selkeät ydinviestit, jokin osallistava toiminto sekä visuaalisuus pisteelle)
  • Keräät tarvittavat tavarat ja materiaalit esittelypisteellesi
  • Jos tarvitset apua osastosi graafiseen ilmeeseen, niin ota yhteyttä Marjutiin 25.4. mennessä. marjut.vehosmaa@fida.fi
  • Jos tarvitset apua osastosi rakentamiseen (esim. jokin katseenkiinnittäjäelementti), ota yhteyttä  ja kysy lisää rakentamisesta: Risto Mäkinen (risto.makinen@rm-rakennuspalvelu.fi, 050 340 2890).
  • Kerää itsellesi sopiva määrä vapaaehtoisia, jotka ovat pisteellä 4-6 tuntia ja muista ilmoittaa heidät ajoissa. (saavat vapaaehtoisten edut) HUOM! Myöhässä ilmoitetuille talkoolaisille emme voi luvata etuja. Ilmoita vapaaehtoiset 29.5. mennessä TÄSTÄ

Konffan aikana

  • Rakennat oman esittelypisteesi keskiviikon 17.6. aikana. 
  • Noudat oman ja vapaaehtoistesi ruokakortit ja etukupongit Marjutilta Fidan Infopisteeltä (Fida-laiva)
  • Ohjeistat vapaaehtoiset esittelypisteellesi. Hyvä vapaaehtoinen on positiivinen, tervehtii ohikulkijoita ja on aktiivinen keskustelija.

Konffan jälkeen

  • Purat itse tai vapaaehtoistesi kanssa esittelypisteen ja viet tuomasi tavarat mennessäsi
  • Palautat vapaaehtoistesi ja oman kaulanauhasi ja muovikotelot takaisin Fida-laivalle
  • Täytä palautelomake (lähetetään konferenssin jälkeen erikseen)

Osaston vastaavan edut

      • Majoitus tarvitsemallesi ajalle Isosta Kirjasta tai lähialueelta
      • Ruokakortti, jolla voi ruokailla työväenruokailussa työssäolopäivinä.
      • Konffaparkki konferenssin ajalle työssäolopäivinä
      • Etukuponki x2  lähetyskahvioon (kahvi/tee) työssäolopäivinä
      • Etukuponkeja lähetyskahvioon (kahvi/tee + lisuke) 
      • Kahden päivän työskentely oikeuttaa lettulippuun.
    • Huom! Lisäksi jokaisella osastolla on käytettävissä etukuponkeja lähetyskahvioon (kahvi/tee + lisuke), jotka jaetaan osaston kesken vapaaehtoisten kesken

Vapaaehtoisen edut

Täyttä työpäivää (vähintään 6h/päivä) tekevät:

Ruokailu

  • Ruokakortti, jolla voi ruokailla työväenruokailussa työssäolopäivinä.
  • Etukuponki lähetyskahvioon (kahvi/tee) työssäolopäivinä.
  • Kahden päivän työskentely oikeuttaa lettulippuun.
  • Ruokakortti toimii parkkilippuna työssäolopäivinä.
  • Lisäksi jokaisella osastolla on käytettävissä etukuponkeja lähetyskahvioon (kahvi/tee + lisuke), jotka jaetaan osaston vapaaehtoisten kesken.

Majoitus

  • Vaunu- tai telttapaikka Ison Kirjan alueelta tai yhteismajoitus läheisellä koululla työssäolopäivinä (lue lisää: https://www.juhannuskonferenssi.fi/majoitus). Huom. Oma vaunu tai teltta tulee olla mukana.
  • Fida ei voi varata sähköpaikkaa, sivuteltallista paikkaa tai tiettyä paikkaa, vaan Iso Kirja osoittaa paikat saapumisjärjestyksessä. Halutessasi voit ostaa sähköpaikan etukäteen IK:n nettikaupasta https://www.juhannuskonferenssi.fi/leirinta. Fida maksaa sähköpaikan vain osastojen vastaaville. Otathan kuitin ostosta mukaan!
  • YHTEISMAJOITUS: Yhteismajoituspaikoissa on patja ja pesumahdollisuus. Otathan mukaan omat liinavaatteet sekä peiton tai makuupussin. Yhteismajoituspaikkoihin järjestetään ilmainen kuljetus.
  • ASUNTOAUTO-/VAUNUPAIKKA: Ilmainen asuntovaunupaikka edellyttää vähintään yhtä aikuista tai kolmea 12 vuotta täyttänyttä talkoolaista vähintään kahtena työpäivänä.

Lyhyttä työpäivää (väh. 3 tuntia – alle 6 tuntia) tekevät:

  • Etukuponki lähetyskahvioon (kahvi/tee + lisuke) työssäolopäivinä.

Voit noutaa oman ja vapaaehtoisestesi ruokakortit ja etukupongit  Missioteltan Fidan infopisteeltä (Fida-laiva)!

Lisätietoja:
Marjut Vehosmaa | Fidan infopiste, vapaaehtoiset, koordinointi | marjut.vehosmaa@fida.fi | 050 575 2635

Ilmoita itsesi osaston vastaavaksi

Tällä lomakkeella Fidan osastojen vastaavat sekä Fidan työntekijät voivat ilmoittaa työskentelystään Juhannuskonferenssissa Missioteltassa sekä majoitustoiveistaan konferenssin aikana vuonna 2026. Vastaa viimeistään 12.4.

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.
Osaston vastaavan nimi(Pakollinen)
Pyrimme löytämään sopivan majoituksen, mutta loppujen lopuksi Iso Kirja tekee järjestelyt. Huom. IK luopuu vuokravaunuista. Fida selvittää mahdollisuutta erikseen hankkia vuokravaunuja, mutta emme voi taata, että se onnistuu.
Pyrimme löytämään sopivan majoituksen, mutta loppujen lopuksi Iso Kirja tekee järjestelyt. Huom. IK luopuu vuokravaunuista. Fida selvittää mahdollisuutta erikseen hankkia vuokravaunuja, mutta emme voi taata, että se onnistuu.
Työskentelen seuraavina päivinä
Tarvitsen majoitusta seuraavina öinä

Vapaaehtoisten ilmoittaminen

Täytä alla oleva lomake sunnuntaihin 29.5. mennessä.  Lomakkeessa ilmoitat vapaaehtoistesi nimet, työpäivät ja työpäivien tuntimäärät ja majoituksen(teltta, vaunu/yhteismajoitus)

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.
Vapaaehtoisten tiedot (Nimi, työpäivät ja tuntimäärät, vaunu/telttapaikka/ yhteismajoitus ja majoituspäivät)(Pakollinen)
Täytä näyttelyosastosi vapaaehtoisten tiedot. Lisää uusi talkoolainen klikkaamalla ”lisää” -merkkiä. Esim. ”Leena Lähetti. To 6h, pe 6h, la 6h. Vaunupaikka. To-la.”