Isän kuolema Kosovon sodassa toi vuosien kivun ja kaunan Leonoran sydämeen. Usko armolliseen ja rakastavaan Jumalaan nosti nuoren naisen katkeruudesta ja antoi hänelle rohkean kutsun.
– Haluan nähdä anteeksiannon juurtuvan sydämiin, jotka ovat kovettuneet kivusta, kuten omani oli. Uskon, että se on evankeliumin kautta mahdollista, sanoo Leonora Maloku, joka ohjaa Kosovon evankelisen raamattukoulun opiskelijoita ja on Fidan yhteistyökumppani.
Leonora eli lapsuutensa pienessä kosovolaisessa kaupungissa yhdessä vanhempiensa ja viiden siskonsa kanssa. 1990-luvun lopulla käyty Kosovon sota kuitenkin rikkoi onnellisen arjen.
– Sota jätti syviä haavoja elämääni. Suurin niistä oli isäni menetys, kun vastapuolen sotilaat tappoivat hänet, Leonora kertoo.
Hän kuvailee, että menetyksen kipu johti vuosien masennukseen, epätoivoon ja anteeksiantamattomuuteen. Mielessä sinkoilivat kysymykset oikeudesta, kärsimyksestä ja Jumalasta: ”Miksi Hän salli niin kamalan asian tapahtua? Miksi oli hiljaa?”
Myöhemmin Leonora aloitti psykologian opinnot Kosovon pääkaupungin, Pristinan yliopistossa. Siellä hän tapasi kristittyjä nuoria Campus Crusade for Christ- järjestöstä. Hartaana muslimina Leonoran oli vaikea ottaa evankeliumia vastaan. Silti sisimmässä kalvoi tunne etäisestä Jumalasta, joka ei vastannut hänen kysymyksiinsä.
“Evankeliumilla on voima murtaa muurit”
Leonora avasi kuitenkin nuorilta saamansa Raamatun. Lukiessaan Johanneksen evankeliumia hän ymmärsi, että Jeesus ei ole vain profeetta tai historiallinen hahmo, vaan Jumalan poika.
– Hänen kauttaan löysin suhteen Jumalaan, jota olin etsinyt koko ikäni. Kun pyysin anteeksiantoa omiin vääriin tekoihini, koin sisäistä vapautta ja parantumista. Vuosien katkeruus ja kauna alkoivat hälvenemään ja tilalle tuli ylitsevuotava armo ja rakkaus, Leonora kertoo kiitollisena.
Muutos oli niin merkittävä, että Leonora on sittemmin vieraillut myös sodan aikaisessa vihollismaassa Serbiassa kertomassa omaa tarinaansa ja viestiä anteeksiannosta ja sovinnosta.
– Olen nähnyt syvää paranemista tapahtuvan noissa hetkissä. Evankeliumilla on voima murtaa muurit, joita historia ja politiikka on rakentanut sukupolvien ajan, hän sanoo.
Hän haastaa suomalaisia liittymään lähetystyön tukijoiksi eli MissioKummeiksi, jotta Jumalan rakkaus voisi parantaa samalla tavoin yhä useampien elämän ympäri maailman.
Uskoa ja toivoa yhteisöön
Uskoontulonsa myötä vuonna 2008 Leonora liittyi paikalliseen evankeliseen seurakuntaan. Hänelle on merkityksellistä, että se ei ole vain paikka kohdata Jumalaa ja ystäviä, vaan elävä liike, joka jakaa uskoa ja toivoa myös ympäröivään yhteisöön.
Leonora on osallistunut kotiseurakuntansa ja Fidan yhteiseen työhön Kosovossa vuodesta 2010 alkaen. Hänelle merkityksellisin projekti on ollut suomalaisten kummien tukema työ romanilasten koulunkäynnin edistämiseksi.
– On ollut todella suuri ilo nähdä lasten elämän muuttuvan koulutuksen, huolenpidon ja Jumalan rakkauden osoittamisen kautta.
Fida ja Leonoran kotiseurakunta perustivat Kosovoon maan ensimmäisen evankelisten seurakuntien raamattukoulun vuonna 2016. Leonora suoritti siellä opinnot ensimmäisen vuosikurssin joukossa ja johtaa nyt koko raamattukoulua.


Leonoran tarina meni viraaliksi
Reilu vuosi sitten Leonora oli Kosovon kansallisessa televisiossa puhumassa joulusta. Samalla hänelle avautui tilaisuus kertoa oma tarinansa koko maan kansalle. Kosovolaiset ovat pääosin islaminuskoisia. Lähetys saikin laajasti huomiota, myös kriittistä sellaista. Uhkausten ja muiden kielteisten kommenttien joukossa oli myös rohkaisevia viestejä.
– Jotkut halusivat tietää lisää Jeesuksesta ja toiset olivat syvästi liikuttuneita kuulemastaan, Leonora kertoo.
Laajan huomion myötä hänelle sateli lisää haastattelukutsuja. Leonora ei säikähtänyt, vaan ajattelee, että hinnasta huolimatta moni sai kuulla tärkeän sanoman.
– Tämän vuoksi jatkan tarinani kertomista. En siksi, että tarinani olisi ainutlaatuinen, vaan siksi, että se osoittaa Häneen, joka muutti kaiken elämässäni, hän sanoo.
Unelmana anteeksianto, usko ja rakkaus
Leonora kertoo, että etnisten konfliktien haavat ovat edelleen näkyvissä niin yhteiskunnassa kuin ihmisten välisissä suhteissa monissa Balkanin maissa. Oman kokemuksensa myötä hän ajattelee, että Jumalan anteeksianto ja armo voivat parantaa menneestä ja antaa kestävän rauhan. Usko tuo myös toivoa nuorille, jotka kamppailevat elämän tarkoituksen kanssa. Lisäksi seurakunnilla on ainutlaatuinen mahdollisuus näyttää, miltä todellinen uskon tuoma yhteys näyttää.
– Rukoukseni ja missioni on nähdä yhä useampien täällä kohtaavan Jeesuksen elämää muuttavan rakkauden. Haluan nähdä uuden sukupolven, joka valitsee anteeksiannon katkeruuden sijaan, uskon pelon sijaan ja rakkauden jakautumisen sijaan, Leonora visioi.
Sykkiikö sydämessäsi ilosanoma? Tule mukaan yhteiseen tehtävään – auta ihmisiä kuulemaan rakastavasta Jumalasta ja löytämään elämäänsä kestävän toivo. MissioKummi välittää toivon ja rakkauden sanomaa aina maan ääriin saakka. Liity nyt: missiokummi.fi