TERVETULOA FIDAN VUOSIKOKOUKSEEN!
julkaistu 24.4.2025
julkaistu 24.4.2025
Fida International ry:n yhdistyksen kevätkokous pidetään perjantaina 23.5.2025 Fidan toimistolla, osoitteessa Tulppatie 20, Helsinki. Kokoukseen voi osallistua joko paikan päällä tai Zoomilla.
Osallistujia pyydämme ilmoittautumaan ennakkoon alla olevalla nettilomakkeella. Etäosallistujiksi ilmoittautuneet saavat linkin kokoukseen.
Valtakirjat toimitetaan joko ilmoittautumisen yhteydessä lataamalla pdf-tiedosto tai lähettämällä se osoitteeseen sihteeri@fida.fi.
10.45–11.00 Ilmoittautuminen ja lounaslippujen haku Fidan aulasta
11.00–12.00 Lounas ravintola Factoryssä (Tulppatie 2)
12.00–13.00 Suomen Helluntaikirkon vuosikokous (Ilmoittaudu: helluntaikirkko.fi/srk-info/. Palvelusivujen kirjautumistieto on lähetetty seurakuntiin sähköpostitse.
Tarvittaessa ota yhteys Helluntaikirkon toimistoon info@helluntaikirkko.fi tai soita toimiston numeroon: 040 416 9400.
13.00–14.30 Fida International ry:n vuosikokous
14.30– Aikamedian yhtiökokous
Kokousmateriaali postitetaan seurakuntiin toukokuun alussa ja lisäksi osallistujille lähetetään linkki sähköiseen materiaalikansioon. Seurakunnat voivat myös pyytää materiaalin sähköisesti luettavaksi myös laittamalla viestiä osoitteeseen sihteeri@fida.fi.
Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat, joita ovat kevätkokouksessa ovat tilinpäätös, vuosiraportti ja tilintarkastajien lausunto vuodelta 2024, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapauden myöntäminen vastuuvelvollisille, hallituksen puheenjohtajan ja jäsenten palkkiot sekä tilintarkastajan valinta. Lisäksi käsitellään sääntömuutos, että jatkossa Fidalla olisi vain yksi yhdistyksen vuosikokous.
Etäosallistumiseen käytetään Zoom-järjestelmää, joka toimii nettisivulla tai ilmaiseksi ladattavalla sovelluksella tietokoneelle tai matkapuhelimeen. Kokouksen alussa annetaan etäosallistujille ohjeet puheenvuorojen pyytämisestä sekä äänestyksistä. Kokous nauhoitetaan.
Jokaisen etäosallistujan tulee liittyä kokoukseen omalta laitteeltaan ja huolehdittava, että sinut voidaan tunnistaa kokouksessa siten että Participants-listalla näkyy koko nimi.
Etäosallistujien on hyvä liittyä kokoukseen hyvissä ajoin ennen kokouksen virallista alkua.
Jos kokouksessa ilmenee äänestystilanne, kokous päättää, miten salissa läsnäolijat äänestävät.
Etäosallistujista ne, joilla on äänestysoikeus, äänestävät Zoom-järjestelmän Poll-toiminnon avulla, sillä välin kun äänestysoikeudettomat siirretään äänestämisen ajaksi breakout room -nimiseen toiseen tilaan. Kun äänestys on päättynyt, kokouksen Zoom-hostina toimiva henkilö päästää heidät takaisin pääkokoukseen. Pääkokous-tilan ruudulle jaetaan Poll-toiminnolla toteutettu äänestystulos siten, että äänestystulos (annettujen äänten määrä ja prosenttiosuudet) on ruudulla kaikkien nähtävissä.
Tästä äänestyskäytännöstä voidaan poiketa kokouksen niin päättäessä tai tarpeen vaatiessa. Vaihtoehtona voi olla esim. Webropol-kysely. Äänestysjärjestelyt saattavat aiheuttaa kokoukseen pienen tauon.
Tervetuloa!